Четвер, 28.03.2024, 14:19
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Категорії розділу
Мої статті [54]
Пошук
Вхід на сайт
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 8
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • КЦПТО
  • Майстер в/н - Стрельцов С.В.
  • База знань uCoz
  • Мій сайт
    Головна » Статті » Мої статті

    Різдвяне диво

    Різдвяне диво

    Свято Різдва - найкрасивіше зимове свято. Це свято приходить до людей морозної ночі в годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок і гучному співі хору.

    Свято Різдва та колядницький дух витав у стінах палацу культури і техніки ПрАТ НКМЗ, де 17 січня 2018 року проходив обласний фестиваль «Різдвяне диво». Для нашої країни дуже важливим залишається збереження народних звичаїв, традицій. Тому започаткування такого фестивалю дає можливість не забувати минуле і продовжувати виховання молоді в народних традиціях.

    Учні Краматорського центру професійно-технічної освіти взяли активну участь майже  в усіх номінаціях фестивалю, не залишився осторонь і  педагогічний колектив.

    Розпочалося дійство в холі 2 поверху з різдвяних страв.

    Кутя - головна страва, з якої починається різдвяна трапеза. Вона символізує достаток і благополуччя в будинку і завжди робиться солодкою - з медом, маком, сухофруктами, цукатами, цукром, узваром - щоб усій родині весь наступний рік солодко жилося.

    Кутя - це зерно, а значить, символ вічного відродження і віри в Христа.

    Тому до виготовлення цієї різдвяної страви кухарі підготувалися дуже ретельно і дбайливо.

    Вареники – символ достатку і райського життя, адже праведникам визначено потрапити в рай, де вони будуть як вареники в маслі. Вареники з картоплею – класичне пісне блюдо, без якого, як правило, не обходиться жоден різдвяний стіл. Тому на нашому різдвяному столі були найсмачніші вареники, приготовані з любов’ю.

    На десерт кухарі приготували українські яблука, запечені з сиром.

    Майстри і діти дуже старалися, тому в них вийшов прекрасний і корисний десерт. Яблука були дуже смачні, м’які й ароматні.

    Зазвичай запивають страви узваром – компотом із сушених фруктів. Він символізує живу воду, яка очищає душу і тіло. Це традиційний український напій, який був приготований  з використанням сушених ягід і фруктів. Всі страви різдвяного столу були чудово приготовані, а також яскраво та по-святковому презентовані. Журі оцінили старання учнів та традиційність виготовлення страв. Тому за кутю, узвар, вареники ми отримали перше місце, за десерти – третє.

    Стравами різдвяного столу змогли поласувати не тільки члени журі, а й школярі, учні.

    Але Різдвяне диво на цьому не закінчилося.

    Древнім різдвяним звичаєм було і ходіння з вертепом. Тому наступною номінацією фестивалю стали саме вертепи, колядки, щедрівки.

    Хоча часу було обмаль, але учні нашого Центру дуже старалися відтворити у вертепній драмі всі традиції Різдва.

    Першими оповісниками народження Христа у давнину були діти та підлітки, які обходили ватагою багаті й бідні оселі, співаючи колядки та щедрівки. І в кожній хаті світлішало, людям ставало легше на душі. Колядників чекали з нетерпінням і щедро віддячували їм яблуками,  цукерками, горіхами, бубликами.

    У нашому вертепі були і пастушки, і Звіздар, і звичайно ж Коляда  з колядниками. Вони заходили до господарів з піснями, колядками, танцями; бажали добра, миру, злагоди.  Піднесений настрій учнів, щирі їхні посмішки і задоволення від виступу - це свідчення того, що Вертепне дійство  у сучасній інтерпретації було БЛИСКАВИЧНИМ!!

    Хотілося б побажати всім, щоб  оцей всемогутній, преображаючий дух світлого Народження Христового завжди панував в наших серцях, робив нас  добрішими, щасливішими.

    Категорія: Мої статті | Додав: administrator (29.01.2018)
    Переглядів: 440 | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    uCozCopyright MyCorp © 2024